כל מה שרצית לדעת על גז צחוק במרפאה גינקולוגית

שימושים והשפעה של גז צחוק

גז צחוק הוא גז שנמצא באוויר סביבנו בכמות קטנה. אולי נתקלתן בו בעבר במרפאת השיניים, כילדות או כנשים בוגרות. במרפאות השיניים משתמשים בו על מנת להפחית את הכאבים והחרדה במהלך הטיפול, ולשפר את החוויה הכללית. גם בחלק מחדרי הלידה משתמשים בגז צחוק לצורך הקלה במהלך הלידה עצמה.

אין בסדציה עם גז צחוק כל השפעה על ההכרה או המודעות, ובמהלך הבדיקה נשמרת תקשורת רציפה בינך לביני. היתרונות הגדולים של גז הצחוק הם שהוא נותן תחושה נעימה וקלילה, מתפוגג במהירות, מאפשר לנהוג הביתה בסיום הטיפול, אך עוזר משמעותית להפחית את הכאב והחשש הנלווים לבדיקות גינקולוגיות.

מהו גז צחוק?

גז צחוק (באנגלית נקרא Nitrous Oxide) הוא גז ללא טעם, צבע או ריח, המשפיע על מערכת העצבים המרכזית. הגז נכנס ויוצא דרך מערכת הנשימה, כלומר לא עובר שום מטבוליזם בגוף. נכנס ויוצא ללא שום פירוק. המשמעות היא שלאחר כמה דקות בהן נשאף חמצן טהור, לא יישאר יותר גז צחוק בגוף והשפעתו תתפוגג במהרה.

כיצד מתבצע הטיפול בגז צחוק?

גז צחוק ניתן במהלך הטיפול בעזרת מסכה שיושבת על האף בלבד שדרכה צריך לשאוף ולנשוף. בתחילת הטיפול, תקבלי 100% חמצן אשר מפנה את הגז הקיים בריאות ומאפשר הוספה מבוקרת של גז הצחוק. בתום הטיפול נעשית הפעולה ההפוכה: נותנים 100% חמצן אשר מפנה את גז הצחוק מהריאות. לכן ההשפעה של גז הצחוק חולפת תוך זמן קצר ביותר.

99% מגז הצחוק יסולק מהגוף תוך 5-10 דקות. כך שבסוף הטיפול, נדרשת המתנה בחדר ההמתנה רק של 10-15 דקות לפני הנהיגה הביתה.

מהן תופעות הלוואי האפשריות מגז צחוק?

תופעות לוואי אפשריות הן הזעה, רעד, סחרחורות, תחושת טשטוש, עייפות, בחילות והקאות. לכן, כדי להימנע מבחילות והקאות, מומלץ להגיע לטיפול בגז צחוק לאחר שעתיים של צום. 

במידה ובכל זאת מופיעות תופעות לוואי, טיפול ב-100% חמצן גורם לפינוי של גז הצחוק מהריאות, וכך מטפל ומעלים גם את תופעות הלוואי. העובדה שחמצן הוא תרופת הנגד לגז צחוק, תורמת לכך שהשימוש בגז הוא פשוט ובטיחותי. 

תשובות לשאלות נפוצות

  • איך ארגיש תחת השפעת גז צחוק? בזמן שימוש בגז צחוק את צפויה לחוש רוגע, נינוחות, ירידה בפחד וחרדה, מצב רוח נעים או מרוצה. יתכן ותחושי את איברי הגוף רפויים, תיתכן תחושת נמלים ודגדוג בקצות האצבעות, כבדות של הידיים או הרגליים. תיתכן תחושת חום נעים בגוף.
    עם זאת, גם במהלך השימוש בגז צחוק, את תישארי ערה לחלוטין, מודעת לסביבתך ומסוגלת לדבר ולהביע דאגות או חששות במידת הצורך. 
  • האם ארגיש כאב בזמן השימוש בגז צחוק? גז צחוק נועד להעלות את סף הכאב ולהפחית את סף החרדה. לכן במידה ונבצע פעולות כירורגיות תחת השימוש בגז, עדיין נצטרך להשתמש גם בהרדמה מקומית. עם זאת, בפעולות קטנות יותר כמו בדיקת פאפ, הכנסת התקן תוך רחמי או היסטרוסקופיות, גז צחוק עוזר מאוד לסבילות הכאב, לפחד מפני הכאב, מפחית חרדה ואף גורם לתחושת הזמן הסובייקטיבית לחלוף מהר יותר – וכך הבדיקה הגינקולוגית נתפסת כקצרה יותר. 
  • אילו פעולות ניתן לבצע במרפאה תחת שימוש בגז צחוק? במרפאתנו ניתן להשתמש בגז צחוק בכל פעולה גינקולוגית שמפחידה אותך: החל מבדיקה שגרתית הכוללת בדיקת פאפ ואולטרסאונד, ועד להוצאת/הכנסת התקן תוך רחמי. לא מבוצעות במרפאתנו קולפוסקופיות או היסטרוסקופיות. 
  • איך מקבלות גז צחוק? הגז ניתן באמצעות מסכה על האף. הפה נשאר חופשי וניתן לשוחח בחופשיות במהלך הטיפול. 
  • האם ישנן הנחיות מסוימות לקראת השימוש בגז צחוק? ההנחיה העיקרית היא צום של שעתיים. מלבד זאת, מומלץ כמובן לקרוא את האיסורים הרשומים בטופס ההסכמה ולוודא שאין מניעה מבחינה בריאותית לקבל גז צחוק. 
  • האם אני יכולה להביא איתי מלווה? כמו בכל בדיקה רפואית, גם במקרה זה את יכולה להביא איתך מלווה. אם הינך חוששת מבדיקות גינקולוגיות, אפילו מומלץ להגיע עם אדם שנוח לך במחיצתו, על מנת להקל ולהוריד את רמת החשש. 
  • האם אוכל לנהוג הביתה לאחר השימוש בגז צחוק? גז צחוק מתפנה מהגוף תוך דקות ספורות, ולכן כבר 10-15 דקות לאחר הטיפול תוכלי לנהוג הביתה. 
  • למי אסור להשתמש בגז צחוק? לא ניתן גז צחוק למי שלא מבינה ולא יכולה להסכים, או למי שאינה מעוניינת. בנוסף לא ניתן למי שסובלת ממחלת ריאה חסימתית, דלקת באוזן התיכונה, מטופלות הסובלות ממחלות פסיכיאטריות או מטופלות שנוטלות תרופות אופיואידיות. דיכאון אינו נחשב למחלה פסיכיאטרית. 

מוזמנת ליצור קשר ולקבוע תור

מרפאת "קליניקה"

אלי הורוביץ 27, קומה 5, רחובות
זימון תורים - 08-9702314